Карта на уеб сайт, наричана тук Sitemap е академично задължителен елемент обикновено от долното меню на всеки интернет сайт.
Sitemap означава грижа и удобство:
- хваща за ръка залутания потребител и го води по прекия път, прескачайки шеметните решения на уеб дизайнера
- ако не хване потребителя, Sitemap ще хване заблудения бот на търсачките - google, bing, yandex, и ще го преведе през всичко онова, което авандгардният уеб програмист е успял да замота.
Карта на сайт съществува като понятие от Онези стари времена, в които днешните дивелопъри са били третокласници и бабите са спрели да им купува пиана (множествоно на пиано), и са започнали да купуват компютри. В онези времена карта на сайт е било досадно упражнение за copy-paste и бързите пръсти на уеб дизайнерите са създавали грижливо връзка след връзка ... и така, докато сайтовете започнали да стават от по няколко стотин хиляди странички.
Днес сайтмап е модерно, според младите SEO средство - ретро досада според другите млади, и се генерира автоматично, като се пропускат онези части на сайта, които не са приятни.
Ще отделим време на Google Sitemap, просто защото Фейсбук са програмисти от ново поколение и ги мързи да пуснат Facebook Sitemap.
Ето какво пише в Уебмастърс Туулс на Гугъл:
Sitemaps са средство, чрез което да кажете на Google, че съществуват трудно достъпни страници от Вашия сайт, които ботовете ми няма как да достигнат, ако вие не ги доведете дотам.
Как се прави сайтмап го има подробно описано в същите тези Google Webmasters Tools, но ако хал хабер си нямате - по-добре ни пишете, за да ви помогнем с решаване на проблема.
Ако все пак решите сами да се справите с проблема - внимавайте за това, колко линка има в сайтмап-а и да не стане така, че да лагнете сървер-а си. Това особено важи за новинарските сайтове ....